Solidarna Polska

Solidarna Polska.Rys historyczny.

Partia została założona w 2011 roku wskutek rozłamu do jakiego doszło w PiS po usunięciu z jej szeregów Zbigniewa Ziobry, Tadeusza Cymańskiego i  Jacka Kurskiego.

Do nowo założonego klubu przeszło w sumie kilkunastu posłów z PiS-u i powołało klub parlamentarny Solidarnej Polski (listopad 2011). Oficjalne założenie nowej partii nastąpiło wiosną 2012 roku.

W marcu miał miejsce kongres założycielski w Otrębusach koło Warszawy a w czerwcu nastąpiła rejestracja w sądzie. Prezesem został Zbigniew Ziobro.

Partia wzięła udział wspólnie z Polskim Blokiem Ludowym w wyborach do parlamentu europejskiego ale bezskutecznie. W lipcu 2014 roku utworzyła wspólny klub parlamentarny z Polską Razem Jarosława Gowina, przekształconym w marcu 2015 roku w klub Zjednoczonej Prawicy, który zawarł z PiS-em umowę o wspólnym starcie w wyborach co oznaczało zamknięcie konfliktu z J. Kaczyńskim.

Solidarna Polska poparła Andrzeja Dudę a w wyborach do sejmu i senatu wprowadziła 9 posłów z list PiS. W rządzie Beaty Szydło znalazł się Zbigniew Ziobro jako minister sprawiedliwości i prokurator generalny, Beata Kempa jako członek rządu i szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, oraz Patryk Jaki jako wiceminister sprawiedliwości.

Program.

Partia ma profil konserwatywny. Opowiada się za wzmocnieniem roli prezydenta, likwidacją senatu i zmniejszeniem liczby posłów, kasacją immunitetów poselskich, polityką prorodzinną, powszechnymi wyborami marszałków województw, starostów, prokuratora generalnego.

Partia jest za wzmocnieniem instytucji referendum a także proponuje utworzenie Sądu Odpowiedzialności Państwowej, sprzeciwia się aborcji, eutanazji i rejestracji związków partnerskich.

Władze.

Prezesem Solidarnej Polski jest Zbigniew Ziobro (jednocześnie minister sprawiedliwości i prokurator generalny), wiceprezesem Beata Kempa (jednocześnie minister w rządzie B. Szydło i szefowa Kancelarii  Prezesa Rady Ministrów), skarbnikiem  Jacek Włosowicz.

Anty Media©2017

http://www.anty-news.waw.pl/partie-prawicowe-w-polsce/prawica-rzeczypospolitej/

0